dcsimg Rakennetekniikka - Ramboll Finland Oy
     
|
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rakennetekniikka

Ramboll tunnetaan koko markkina-alueellaan laadukkaasta rakennesuunnittelun osaamisestaan. Suomessa palvelemme asiakkaitamme kokonaisvaltaisesti, pätevästi ja aktiivisesti lähes 200 rakennetekniikan asiantuntijan voimin. Toimimme koko Suomen alueella, lisäksi meillä on vientikokemusta yli 20 maasta. Laadukas rakennesuunnittelu luo säästöjä rakentamiseen ja koko rakennuksen elinkaaren ajalle.

 
Ramboll suunnittelee Helsingin keskustakirjaston vaativat rakenteet.
 
 

Pätevää ja laadukasta palvelua

 

Tarjoamme asiakkaillemme pätevää ja ammattitaitoista suunnittelupalvelua rakennushankkeen eri vaiheisiin. Suunnittelijoillamme on FISE Oy:n pätevyysluokitukset eri rakennusmateriaalien (teräs-, betoni- ja puu) ja rakennusfysiikan suunnitteluun sekä rakenteiden tarkastamiseen liittyen. Noudatamme kaikessa suunnittelussamme Ramboll Finland Oy:n yhteistä laatujärjestelmää, jolla on RAKLI-SKOL-ATL hyväksyntä.

 

Tietoteknisesti edistyksellistä suunnittelua

 

Tietomallintaminen rakennesuunnittelussa palvelee hankkeen kaikkia osapuolia. Tietomallinnuksen avulla varmistetaan suunnitelmien yhteensopivuus sekä tarjotaan laadukasta lähtötietoa  esimerkiksi määrälaskentaan, asennussuunnitteluun ja aikatauluttamiseen. Käytössämme on Tekla Structures -mallinnusohjelmisto sekä edistyksellisimmät  työkalut rakennesuunnittelun eri vaiheisiin.

 

Ramboll vastaa Keski-Suomen uuden keskussairaalan rakennuttamisesta sekä rakenne- ja geosuunnittelusta.

 

Ota yhteyttä

Juha-Pekka Smolander, rakennesuunnittelu, Ramboll Finland
Juha-Pekka Smolander
Johtaja, rakennetekniikka
+358 40 708 5386
juha-pekka.smolander@ramboll.fi
Aki Vuolio, Ramboll Finland oy
Aki Vuolio
Yksikönpäällikö, rakennetekniikka, Espoo
+358 41 510 2105
aki.vuolio@ramboll.fi
Inari Weijo, Ramboll Finland
Inari Weijo
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Tampere
+358 50 360 7230
inari.weijo@ramboll.fi
Jyrki Isokääntä, Ramboll Finland
Jyrki Isokääntä
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Jyväskylä
+358 400 548 947
jyrki.isokaanta@ramboll.fi
Jukka Kallio, Ramboll Finland
Jukka Kallio
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Pori
+358 50 304 2076
jukka.kallio@ramboll.fi
Pertti Palokangas
Pertti Palokangas
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Oulu
+358 400 279 633
pertti.palokangas@ramboll.fi
Tomi Pakkanen, Ramboll Finland,rakennesuunnittelu
Tomi Pakkanen
Projektinjohtaja, rakennetekniikka
+358 50 412 0602
tomi.pakkanen@ramboll.fi
Markku Savela, rakennetekniikka, Ramboll
Markku Savela
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Seinäjoki
+358 40 066 4302
markku.savela@ramboll.fi