dcsimg Talotekninen suunnittelu - Ramboll Finland Oy
     
|
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Talotekninen suunnittelu

Rambollin talotekniseen osaamiseen kuuluu LVIA- ja sähkösuunnittelun laajan osaamisen lisäksi kiinteistöjen energianhallinnan, sisäilmastokonsultoinnin, rakennusautomaation ja AV-tekniikan asiantuntemusta. 

 
Schenker
 
 

Hyödynnämme suunnittelussamme tietomallinnusta, jonka avulla tuotamme päätöksenteon ja hankkeen tueksi visualisointeja  ja määräluetteloita. 

LVI-järjestelmät suunnittelemme toimimaan yhdessä muiden kokonaisuuksien kanssa, samalla kuitenkin itsenäisesti ylläpidettäviksi ja säädeltäviksi. Kiinteät sairaalalaitteet ja paineistut tilat ovat erikoisosaamistamme. Leikkaussalivalaisimet, välinehuollon pesukoneet, kattokeskukset sähkön ja kaasun syöttöön, laminaarikaapit ja minipuhdastilat saavat meillä tarkoituksenmukaisen muodon.

Sähkö- ja tietojärjestelmillä on suuri vaikutus rakennusten energiankulutukseen ja luotettavaan toimintaan. Suunnittelemme kokonaisuuksia, joissa on oikein mitoitetut varmennus- ja muunneltavuusmahdollisuudet. AV-tekniikan suunnittelijamme sovittavat esitystekniikan järjestelmät rakennuksen muihin järjestelmiin, valaistukseen, sekä arkkitehdin ja sisustussuunnittelijan ratkaisuihin. Suunnittelu ilman laitetoimittajasidonnaisuuksia mahdollistaa kilpailuttamisen puhtaasti tilaajan tarpeiden mukaisestä järjestelmästä.

Valaistusratkaisut suunnittelemme yhteistyössä tilaajan, arkkitehdin ja sisustajan kanssa. Hyvin suunniteltu valaistus tuo esiin rakennusten arkkitehtuurin, on sisustuksen väline sekä luo viihtyisyyttä ja turvallisuutta - sisällä ja ulkona.

Ota yhteyttä

Juha Pihlajamäki
Johtaja, LVIA-tekniikka
+358 40 044 1746
juha.pihlajamaki@ramboll.fi
Seppo Mäki-Pollari, sähkötekniikka, Ramboll
Seppo Mäki-Pollari
Johtaja, Sähkötekniikka
+358 40 048 5944
seppo.makipollari@ramboll.fi
Hannu Virkkunen, Ramboll Finland
Hannu Virkkunen
Yksikönpäällikkö, sähkösuunnittelu Espoo ja talotekninen suunnittelu Tampere
+358 400 819 836
hannu.virkkunen@ramboll.fi
Jukka Kinnunen
Yksikönpäällikkö,sähkösuunnittelu,Oulu
+358 40 551 4925
jukka.kinnunen@ramboll.fi
Jarno Hämäläinen, Ramboll Finland
Jarno Hämäläinen
Yksikönpäällikkö, lämmitys-ja jäähdytysjärjestelmät, Espoo
+358 40 736 8676
jarno.hamalainen@ramboll.fi
Juhana Mikkola, Ramboll Finland
Juhana Mikkola
Yksikönpäällikkö, LVIA-tekniikka, Espoo Niittykumpu
+358 40 074 3228
juhana.mikkola@ramboll.fi
Teppo Tulokas, LVIA-suunnittelu, Ramboll Finland
Teppo Tulokas
Yksikönpäällikkö, LVIA-suunnittelu, Espoo Niittykumpu
+358 40 829 6499
teppo.tulokas@ramboll.fi
Joni Räisänen, Ramboll Finland
Joni Räisänen
Yksikönpäällikkö, sähkösuunnittelu, Espoo Niittykumpu
+358 40 952 5277
joni.raisanen@ramboll.fi
Timo Keto
Yksikönpäällikkö, sähkösuunnittelu, Espoo Niittykumpu
+358 40 043 9867
timo.keto@ramboll.fi
Mika Kovanen
Suunnittelupäällikkö, energiasuunnittelu
+358 50 568 5128
mika.kovanen@ramboll.fi
Petri Hytönen,Ramboll Finland
Petri Hytönen
Suunnittelupäällikkö, AV-, tele-, sähkö- ja turvajärjestelmät
+358 44 3300 939
petri.hytonen@ramboll.fi
Mika Haikarainen, Ramboll Finland
Mika Haikarainen
Projektipäällikkö, sairaaloiden tekniset järjestelmät ja KSL
+358 400 587 382
mika.haikarainen@ramboll.fi
Veijo Happonen, Ramboll Finland
Veijo Happonen
Johtava asiantuntija, rakennusautomaatiosuunnittelu
+358 40 525 4232
veijo.happonen@ramboll.fi
Riku Lustig, Ramboll Finland
Riku Lustig
Tietomallinnuskoordinaattori, talotekninen tietomallinnus
+358 40 550 5313
riku.lustig@ramboll.fi