dcsimg Kiinteistöt & rakentaminen - Ramboll Finland Oy
     
|
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kiinteistöt & rakentaminen

 

Akustiikka ja äänitekniikka

Jari Hosiokangas
Ryhmäpäällikkö, Meluselvitykset
040 584 4284
jari.hosiokangas@ramboll.fi

Arkkitehtisuunnittelu

Harri Mutka, rakennesuunnittelu, Ramboll Finland
Harri Mutka
Suunittelupäällikkö, arkkitehtisuunnittelu
+358 40 512 3803
harri.mutka@ramboll.fi

Kestävän rakentamisen palvelut

Kari Hiltunen, Ramboll Finland
Kari Hiltunen
Yksikönpäällikkö, Kiinteistöjen ympäristö- ja elinkaarikonsultointi, Espoo
+358 50 560 9756
kari.hiltunen@ramboll.fi

Hanke- ja kiinteistökehitys

Reijo Sandberg, Ramboll Finland
Reijo Sandberg
Hankekehitysjohtaja, rakennetekniikka
+358 40 5703171
reijo.sandberg@ramboll.fi
Sirpa LIndholm, Ramboll Finland
Sirpa Lindholm
Yksikönpäällikkö,kiinteistökehitys, Espoo
+358 50 4835165
sirpa.lindholm@ramboll.fi

Kiinteistökonsultointi

Mikael Lindgren, Ramboll CM, Ramboll Finland
Mikael Lindgren
Johtaja, Kiinteistökonsultointi, Espoo
+358 44 7688 302
mikael.lindgren@ramboll.fi

Kiinteistöjen rakennuttaminen

Valtter Kari
Johtaja, Projektinjohto ja kiinteistökonsultointi
+358 40 740 8370
valtter.kari@ramboll.fi
Petri Hyttinen, Ramboll Finland
Petri Hyttinen
Johtaja, kiinteistöprojektinjohto, pääkaupunkiseutu
+358 40 539 4918
petri.hyttinen@ramboll.fi
Kari Jylhä
Johtaja, kiinteistöprojektinjohto, aluetoiminta
+358 40 501 8744
kari.jylha@ramboll.fi

Palotekninen suunnittelu

Timo O. Salmi
Yksikönpäällikkö, palotekninen suunnittelu, Espoo
+358 50 598 2970
timo.o.salmi@ramboll.fi

Rakennetekniikka

Juha-Pekka Smolander, rakennesuunnittelu, Ramboll Finland
Juha-Pekka Smolander
Johtaja, rakennetekniikka
+358 40 708 5386
juha-pekka.smolander@ramboll.fi
Aki Vuolio, Ramboll Finland oy
Aki Vuolio
Yksikönpäällikö, rakennetekniikka, Espoo
+358 41 510 2105
aki.vuolio@ramboll.fi
Inari Weijo
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Tampere
+358 50 360 7230
inari.weijo@ramboll.fi
Jyrki Isokääntä, Ramboll Finland
Jyrki Isokääntä
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Jyväskylä
+358 400 548 947
jyrki.isokaanta@ramboll.fi
Jukka Kallio, Ramboll Finland
Jukka Kallio
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Pori
+358 50 304 2076
jukka.kallio@ramboll.fi
Pertti Palokangas
Pertti Palokangas
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Oulu
+358 400 279 633
pertti.palokangas@ramboll.fi
Tomi Pakkanen, Ramboll Finland,rakennesuunnittelu
Tomi Pakkanen
Projektinjohtaja, rakennetekniikka, Lappeenranta
+358 50 412 0602
tomi.pakkanen@ramboll.fi
Markku Savela
Yksikönpäällikkö, rakennetekniikka, Seinäjoki
+358 40 066 4302
markku.savela@ramboll.fi
Jarkko Heinonen
Yksikönpäällikkö, peruskorjaus ja täydennysrakentaminen, Espoo
+358 40 660 4051
jarkko.heinonen@ramboll.fi

Rakennusten tietomallinnus

Max Levander
Osastopäällikkö, BIM-kehitys
+358 50 5013 875
max.levander@ramboll.fi
Aino Koivunen, Ramboll Finland, BIM
Aino Koivunen
Projektipäällikkö, BIM liiketoiminta
+358407234333
aino.koivunen@ramboll.fi
Heikki Arvio
Kehitysinsinööri, rakennesuunnittelu
+358207556556
heikki.arvio@ramboll.fi

Sisäilmakonsultointi

Pirjo Karjalainen
Rakennusterveysasiantuntija, Lahti
040 1585 580
pirjo.karjalainen@ramboll.fi
www.ramboll.fi
Kiia Miettunen
Tutkimuspäällikkö, sisäilmakonsultointi ja kuntotutkimukset, Espoo
+358 40 709 5582
kiia.miettunen@ramboll.fi
Marko Jokipii, Ramboll Finland
Marko Jokipii
Suunnittelupäällikkö, sisäilmakonsultointi ja kuntotutkimukset, kosteusvaurion korjaussuunnittelu
+358 40 5060 737
marko.jokipii@ramboll.fi
Timo Puhakka
Projektipäällikkö, rakennesuunnittelu, Oulu
+358 40 6869 586
timo.puhakka@ramboll.fi
Projektipäällikkö, Lahti
040 049 7074
ville.mantyla@ramboll.fi
www.ramboll.fi
Jarkko Heinonen
Yksikönpäällikkö, peruskorjaus ja täydennysrakentaminen, Espoo
+358 40 660 4051
jarkko.heinonen@ramboll.fi

Talotekninen suunnittelu

Juha Pihlajamäki
Johtaja, LVIA-tekniikka
+358 40 044 1746
juha.pihlajamaki@ramboll.fi
Seppo Mäki-Pollari
Johtaja, Sähkötekniikka
+358 40 048 5944
seppo.makipollari@ramboll.fi
Hannu Virkkunen, Ramboll Finland
Hannu Virkkunen
Yksikönpäällikkö, sähkösuunnittelu Espoo ja talotekninen suunnittelu Tampere
+358 400 819 836
hannu.virkkunen@ramboll.fi
Jukka Kinnunen
Yksikönpäällikkö,sähkösuunnittelu,Oulu
+358 40 551 4925
jukka.kinnunen@ramboll.fi
Jarno Hämäläinen, Ramboll Finland
Jarno Hämäläinen
Yksikönpäällikkö, lämmitys-ja jäähdytysjärjestelmät, Espoo
+358 40 736 8676
jarno.hamalainen@ramboll.fi
Juhana Mikkola, Ramboll Finland
Juhana Mikkola
Yksikönpäällikkö, LVIA-tekniikka, Espoo Niittykumpu
+358 40 074 3228
juhana.mikkola@ramboll.fi
Teppo Tulokas, LVIA-suunnittelu, Ramboll Finland
Teppo Tulokas
Yksikönpäällikkö, LVIA-suunnittelu, Espoo Niittykumpu
+358 40 829 6499
teppo.tulokas@ramboll.fi
Joni Räisänen
Yksikönpäällikkö, sähkösuunnittelu, Espoo Niittykumpu
+358 40 952 5277
joni.raisanen@ramboll.fi
Timo Keto
Yksikönpäällikkö, sähkösuunnittelu, Espoo Niittykumpu
+358 40 043 9867
timo.keto@ramboll.fi
Mika Kovanen
Suunnittelupäällikkö, energiasuunnittelu
+358 50 568 5128
mika.kovanen@ramboll.fi
Petri Hytönen,Ramboll Finland
Petri Hytönen
Suunnittelupäällikkö, AV-, tele-, sähkö- ja turvajärjestelmät
+358 44 3300 939
petri.hytonen@ramboll.fi
Mika Haikarainen
Projektipäällikkö, sairaaloiden tekniset järjestelmät ja KSL
+358 400 587 382
mika.haikarainen@ramboll.fi
Veijo Happonen, Ramboll Finland
Veijo Happonen
Johtava asiantuntija, rakennusautomaatiosuunnittelu
+358 40 525 4232
veijo.happonen@ramboll.fi
Riku Lustig, Ramboll Finland
Riku Lustig
Tietomallinnuskoordinaattori, talotekninen tietomallinnus
+358 40 550 5313
riku.lustig@ramboll.fi

Tekninen Due Diligence

Riku Pukkila, Ramboll Finland
Riku Pukkila
Yksikönpäällikkö, kiinteistöjen tekninen konsultointi, Espoo
+358 40 504 8062
riku.pukkila@ramboll.fi

Terve talo -koordinointi

Magnus Stagnäs
Projektipäällikkö,rakennetekniikka ja Terve talo-koordinointi
+358 40 842 2746
magnus.stagnas@ramboll.fi
Timo Hautakoski
Johtaja, myynti ja markkinointi, Kiinteistöt ja rakentaminen
+358 40 511 4913
timo.hautakoski@ramboll.fi